Main Navigation Section Navigation Main Content
Lütfen en az 3 karakter giriniz.

CEO Mesajı

2016 yılında da Türkiye ekonomisinde dünyadaki ekonomik ve siyasal gelişmelerin etkisini hissettik. Başta AB ülkeleri olmak üzere diğer ekonomilerde yaşanan durgunluğun yanı sıra, komşu ülkelerde ve Ortadoğu’da yaşanan iç savaş ve gerginlikler, keza küresel ekonomilerdeki finansal istikrarsızlıklar Türkiye’nin büyüme hedeflerinde de sapmaya yol açtı. Özellikle ülkemizde ciddi bir travma yaratan 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte piyasalar ağır bir baskı altında kaldı. Baskı Temmuz ve Ağustos aylarında hissedilse bile Eylül’le birlikte piyasalarda toparlanma yaşandı.

2016 yılı ilk dokuz ayında gerçekleşen %2,2’lik büyüme rakamı Türkiye ekonomisi için hedef bir büyüme olmamasına rağmen, bilhassa ikinci çeyrekte yakalanan %4,5’lik büyüme performansı ile Avrupa’da en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri oldu. 2017 için Türkiye ekonomisinde büyüme hedefi orta vadeli programda %4,4 olarak açıklanmıştır.

2016 yılının zorluklarına karşın, Ülker Bisküvi, faaliyet performansını geliştirmeyi başardı. Ülker, 2016 yılını satışlarını %3 oranında artırarak 3,9 milyar TL ciro ile kapattı. Ülker’in aynı dönemdeki esas faaliyet karı ise %8’lik bir artış göstererek 465 milyon TL’ye yükseldi.

Bu başarıya ulaşmamızda aşağıdaki hususların olumlu etkisi bulunmaktadır.

  • 2016 faaliyet döneminde de tüketicilerimizin ulaşabileceği fiyat aralığında bulunmaya gayret ettik.
  • Star markaların başarısı sürerken, yeni ve başarılı ürünlerimizin lansmanlarını gerçekleştirdik.
  • Verimlilik arttırarak faaliyet giderlerimizi kontrol altına aldık.
  • Perakende kanalları ile stratejik işbirlikleri geliştirdik.
  • Bize rekabet üstünlüğü yaratacak yatırımlara öncelik verdik.v
  • Çalışanlarımızın memnuniyetini önemsedik.

Elde ettiğimiz finansal ve operasyonel sonuçlar, her türlü koşula rağmen Ülker Bisküvi San. A.Ş.’nin sürdürülebilir olarak sağlam bir zemine sahip olduğunu göstermektedir. Bu gelişimin sürdürülebilir olmasında, tüm faaliyetlerimizin ve çalışanlarımızın verimlilik ve ortak hedefler için hizalanmış olmasının etkisi çok önemlidir.

Sürdürebilirlik çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Bu yıl ilk defa Ülker Bisküvi olarak sürdürülebilirlik çalışmalarımızı bir rapor altında topladık. Carbon Disclosure Project’e (CDP) raporlama yaptık ve 30 Haziran tarihinde sürecimizi tamamladık. Carbon Disclosure Project, çevresel etkileri azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyiş şeklini değiştirmek üzere çalışıyor. Çevresel risklerini ölçen şirketler bu riskleri stratejik olarak yönetmede daha başarılı olduğu görülüyor. Tüm dünyada orta büyüklükte işletmelerden halka arz edilmiş şirketlere kadar binlerce şirket bu süreçten yararlanıyor. Çalışmalar sonucunda Ülker Bisküvi San A.Ş. olarak sürdürülebilirlik programımız C notu ile değerlemeye alındı.

Hazırladığımız bu raporla Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksinde de 29 şirketten biri olarak yerimizi aldık.

Sosyal sorumluluk çalışmalarımıza da devam ettik. Ülker Çocuk Sinema Şenliği kapsamında 2016’da dahil olmak üzere 8 yılda, 1 milyon çocuğun hayal gücünü besledik, geleceğe yatırım yaptık. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi ile de 4 yılda 13.000 çocuğu sanat ile buluşturduk. Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü “Yemekte Denge Projesi” kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 10 farklı ilinde 8-11 yaş arasındaki 1 milyon ilköğretim öğrencisine dengeli beslenme eğitimi verdi. Türkiye Futbol Federasyonu’yla birlikte gerçekleştirdiğimiz Ülker Çocuklar İçin Futbol projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 268 bin, basketbol projeleri de dahil edildiğinde toplamda 276 bin çocuğumuza spor yapma alışkanlığı kazandırmak için çalıştık.

2017 yılına, hedeflerimize varmak, siz hissedarlarımıza, çalışanlarımıza, tedarikçilerimize ve memleket ekonomisine kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla
Mehmet Tütüncü
CEO