Main Navigation Section Navigation Main Content
Lütfen en az 3 karakter giriniz.

Başkan Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Ülkemizde ve dünyada 2019 yılı küresel ve ekonomik gelişmelerin etkisiyle hareketli ve stratejik kararların etkisinin daha fazla hissedildiği bir seneydi.

Ülker Bisküvi olarak 2019 yılında faaliyet gösterdiğimiz tüm coğrafyalarda sürdürülebilir büyümemiz devam ederken karlılığımızı da önemli ölçüde artırdık. Konsolide ciromuzu yüzde 31 büyüterek 7.8 milyar TL’ye Faaliyet Amortisman ve Vergi öncesi karımızı yüzde 38,8 artırarak yüzde 16,7 FAVÖK marjına ulaştırdık. Türkiye’de toplam atıştırmalık pazarında tartışmasız liderliğimizi devam ettirdik. Ülkemizi üretim ve ihracat üssü haline getirirken, satış ve karlılığı artırmaya devam ettik. Türkiye operasyonlarımızı yüzde 27,5, ihracat ve yurtdışı operasyonlarımızı yüzde 36,9 büyüttük.

İki fabrikamızla faaliyet gösterdiğimiz Suudi Arabistan pazarında bisküvi segmentinde pazar liderliğimizi sağlamlaştırırken, Mısır, Katar, Lübnan gibi Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarında pozisyonumuzu güçlendirdik. Bunların haricinde Ülker Bisküvi olarak çok güçlü bilanço ve net borç oranıyla 2019 yılını başarıyla tamamladık.

Bir bisküvi çeşidiyle 1944 yılında çıktığımız yolculukta bugün 100'den fazla ülkeye ihracatımız 9 bine yaklaşan çalışanımız, Türkiye’de 6 ve yurtdışında 4 olmak üzere toplam 10 fabrikamızdaki üretimimizle, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Türkiye’deki verimlilik çalışmalarımız maliyet avantajı sağlarken yeni ürünlerimiz ve ürünlerimiz arasındaki sinerjiyle büyümeyi destekliyoruz. Türkiye'deki fabrikalarımızda ürettiğimiz Godiva ve McVitie's ürünlerini pek çok ülkeye ihraç ediyoruz. Bu doğrultuda, önümüzdeki yıllarda Türkiye'yi daha güçlü bir üretim ve ihracat üssü haline getirmeyi hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik işimizin ayrılmaz bir parçası

Kurulduğumuz günden bu yana israfsız şirket ve verimli üretim prensibiyle çalışıyoruz. Bunun enflasyonla mücadelede kalıcı ve etkili yöntem olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Sürdürülebilirliği iş yapış biçimimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. İşimizi yaparken yeni nesillere mutlu yaşayabilecekleri bir dünya bırakmayı amaçlıyor, 2014 yılında 2024 yılına yönelik çevre, değer zinciri, inovasyon, çalışanlar, toplumsal sorumluluk ve liderlik başlıklarında belirlediğimiz uzun vadeli hedeflerle bu alanda da öncü olmayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilirlik Raporumuzu yayımladık. 2018’de yapılan iyileştirme ve verimlilik çalışmalarıyla 16,5 milyon TL tasarruf gerçekleştirirken, 2024 sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında 2014’ten beri karbon salım artışı olmadan büyümeye devam ediyoruz. Atıklarımızın yüzde 90’ını geri dönüştürürken, 2014’e göre birim üretim başına su kullanımını yüzde 30 azaltarak şimdiden 2024 hedefimize ulaştık. Bu rakam 3 milyon nüfuslu bir ilin günlük su tüketimine eş değer.

Ülkemizin kalkınma hedeflerine katkı sağlıyoruz

Ülker Bisküvi olarak 2020 yılında da çift haneli büyüme performansımızı sürdürerek, ülkemizin kalkınma hedeflerine destek olup, global rekabette güç kazanmak, bulunduğumuz pazarlarda güçlü konumumuzu korumak ve liderliklerimizi devam ettirmek için çalışacağız.

Şirketimiz ve ülkemiz için sağladığımız katma değere inanç ve desteklerini sürdüren tüm paydaşlarımıza kalpten teşekkürlerimi sunuyorum.

Mehmet Tütüncü
Yönetim Kurulu Başkanı