Main Navigation Section Navigation Main Content
Lütfen en az 3 karakter giriniz.

CEO Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2021 yılında pandemi etkisini sürdürmüş olsa da aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla, normalleşmeye yönelik adımların hızlandığına tanıklık ettik. 2021 küresel iklim sorunları, kuraklık, ham madde ve enerji fiyatlarındaki artış, lojistik kaynaklı zorlukların, döviz piyasasında yaşanan dalgalanmaların etkisinin hissedildiği bir yıl oldu. Ülker olarak, risk yönetim yapımız, her türlü senaryoya yönelik hazırlıklarımız ve finansal gücümüzle bu zorlu süreçte üretimimiz, ihracatımız ve istihdamımızla ülkemize katkı sağlamaya devam ettik. Ülkemizi üretim ve ihracat merkezi yapma vizyonumuzla, global rekabette güç kazanma, bulunduğumuz pazarlardaki konumumuzu ve liderliklerimizi sürdürme yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyoruz. Ürün kalitemiz, yenilikçilik anlayışımız, müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem, geniş ürün yelpazemiz ve ait olduğumuz topluma karşı duyduğumuz sorumluluk, Ülker’i tüketicisinin gözünde en sevilen marka yapmaya devam ediyor. Tüketicilerimizin ve paydaşlarımızın bize kattığı gücün yanı sıra pandemi dönemindeki trendleri de yakından izleyerek, 2021’de de tüm kategorilerde pazar payımızı korumayı başardık.

Yurt dışında ve ihracat pazarlarında büyümeye devam

Pandemi kısıtlarının azalmasıyla, normale dönüşte hizmet ve emtia arzında yaşanan global zorluklara rağmen, başarılı stratejilerimizle, değişen şartlara uygun planlarla, sürece hızla uyum sağladık ve bunun iş sonuçlarına da olumlu yansımalarını gördük.

Türkiye operasyonlarımızın yanı sıra ihracat ve yurt dışı operasyonlarımızla da büyümemizi sürdürdük. Şirketimizin cirosunu %29 artışla 12,5 milyar TL’ye ulaştırdık. Türkiye operasyonumuzun ciro içindeki payı %59, ihracat ve yurt dışı operasyonlarımızın ciro içindeki payı ise %41 oldu. Özellikle yurt dışı operasyonlarımızdaki performansımız sayesinde operasyonel kârlılığımız önemli bir seviyeye geldi. Yurt dışı operasyonlarımızın kârının, toplam kârlılık içinde payı %46 olarak gerçekleşti. Suudi Arabistan’da ve Mısır’da bisküvide pazar lideriyiz, Kazakistan’da ise çikolatada pazar üçüncüsüyüz. Orta Asya’ya açılan kapımız Kazakistan’daki satışlarımızla istikrarlı büyümemizi devam ettirdik. Türkiye’de bisküvi ve çikolatada pazar liderliğimiz güçlü bir şekilde devam ediyor. 2021 yılında pandemiye rağmen, yenilikçi ürünlerle pazarı büyütmeye ve en inovatif marka olmaya devam ettik. Toplamda 86 yeni ürün lansmanını gerçekleştirdik. İnovasyon süreçlerimizde yaptığımız iyileştirmelerle, yeni ürünlerimizin ciro içerisindeki payını geçmiş yıllara göre önemli miktarda artırdık

Dijitalleşme yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik

Önümüzdeki yıllarda da büyümemizi sürdürmek ve tüm kategorilerde pazar payımızı artırmak en önemli hedefimiz. Bu hedefe yürürken sürdürülebilirlik, inovasyon ve dijitalleşme bizim için önümüzdeki dönemde de en çok odaklanacağımız konu başlıkları olacak. Dijital dünyaya uyum sağlayabilmek ve hatta öncülük etmek için uzun süredir dijitalleşme çalışmaları yürütüyoruz. Dijitalleşmenin özellikle pandemi döneminde hızlı karar almamıza, en kısa sürede en değerli çıktıları üretmemize ne kadar yardımcı olduğunu deneyimledik. Daha çevik bir organizasyon modelini iş süreçlerimize aktarmış olduk. Ürün inovasyonlarımızın yanı sıra sahada ve fabrikalarımızda tanzim teşhir faaliyetlerimizin ve saha ziyaretlerimizin dijital platformlara taşınması; katma değeri olmayan süreçlerin robot aracılığıyla otomasyona geçirilmesini başarıyla yönettik. “Omnichannel” yapı dikkat çekici şekilde yükseliyor. E-ticaret penetrasyonu da pandemi döneminde çok hızlı arttı ve atıştırmalık sektörü her geçen gün bu platformda kendine daha fazla yer buluyor. Biz de bu alana yatırımlarımızı sürdürüyor, tüketicilerin olduğu online/offline tüm kanallarda ürünlerimize diledikleri koşulda ulaşabilmelerini sağlıyoruz.

Sürdürülebilirlik uzun soluklu bir yolculuk

“İsrafsız şirket” modeliyle büyürken, ülkemizin toprağını korumak ve yerli üretimi desteklemek adına hayata geçirdiğimiz sürdürülebilirlik projeleriyle gıda sektörüne örnek olacak işlere imza atıyoruz. Sürdürülebilirlik uzun soluklu bir yolculuk. Bizler de bunun bilinciyle çalışıyoruz. 2021’de su ve enerji tasarrufundan insan kaynağına, atık yönetimi ve gıdanın korunmasından üretim kalitesine kadar pek çok konuda projeler ürettik. Attığımız tüm adımlarda değer zincirimizin vazgeçilmez halkalarının tamamına dokunarak; topraktan çiftçiye, çalışanlardan müşterilere uzanan yelpazede tüm paydaşlarımızla beraber gelişmek ve büyümek hedefini merkeze alıyoruz.

Yeni buğday türleri için çalışmaya başladık

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’yle ortaklaşa geliştirdiğimiz yerli ve milli bir buğday olan “Aliağa Bisküvilik Buğday” projesinde tohum yaygınlaştırılma çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki yıllarda buğday ihtiyacımızın yarıdan fazlasını Aliağa Bisküvilik Buğdayı’ndan karşılamayı hedefliyoruz. Ayrıca yeni bisküvilik buğday türleri elde etmek için de kolları sıvadık ve Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’yle birlikte “Bisküvilik Buğday Geliştirme Programı”nı hayata geçirdik. Programla, çiftçilerimize iklim ve toprak yapısına göre en yüksek verimi alabilecekleri çeşitler arasında tercih yapma fırsatını sunacağız. Böylece bisküvilik buğdayların daha geniş bir coğrafyada ekilmesi, dolayısıyla üretimin devamlılığı sağlanmış olacak. Buğdayın yanı sıra, bir başka önemli ham maddemiz olan kakaonun tedarikinde sürdürülebilirliği sağlamak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda, “Kakaodan Fazlası” (Beyond Cocoa) stratejimizi hayata geçiriyoruz. Kakao izlenebilirliğini kooperatiflere ve çiftçilere kadar indirebilmek için Earthworm Vakfı’yla iş birliği yapıyoruz.

Ülker sürdürülebilirlikte toplumsal farkındalığı artırıyor

Ülker’in sürdürülebilirlik konusunda çalışmalarının toplum genelindeki farkındalığı artırması en büyük dileğimiz. Sürdürülebilirliğin uzun bir yolculuk olduğunu, fark etmenin ve farkındalık oluşturmanın öneminden yola çıkarak, “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” başlığıyla doğal kaynakların korunması, su tasarrufu, enerji verimliliği, atık yönetimi, karbon ayak izinin azaltılması ve gıda israfının önlenmesi konulu video serisi hazırladık. Hem Ülker’in sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında neler yaptığını paylaşmak hem de kaynak israfını önlemek için evde, günlük yaşamda hayata geçirilebilecekleri ipuçları vermeyi hedefledik. Şirket olarak yaptıklarımızı, bireysel olarak neler yapılabileceğini dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Ülker yetkilileri ve uzmanlar aracılığıyla anlattık. Altı videomuz Ülker’in Facebook ve Instagram’da 55,9 milyon, Youtube’da ise 12,4 milyon kez izlendi.

Yangınlar sonrası fidan dikim çalışmalarına hız verdik

Ülker’de en çok değer verdiğimiz konulardan biri, topraklarımızı fidanlarla buluşturarak, nefes alınabilir bir geleceğe katkıda bulunmak. Bu düşünceyle Ülker Güzel Ülkem Ormanı’na fidan dikmeye devam ediyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için, 14-28 Nisan arasında, artırılmış gerçeklik filtresiyle, sosyal medyada sanal olarak dikilen 10 bin fidanı gerçeğe dönüştürme sözü verdik. Ayrıca, gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarken, 18-21 Mayıs tarihleri arasında Ülker’in instagram hesabındaki postun altına arkadaşını etiketleyenler için 10 bin fidan dikeceğimizi duyurduk. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2019 yılında başlattığı “Geleceğe Nefes” fidan dikim seferberliğine üçüncü yılında da destek verdik. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde 11 bin fidan diktik. Böylece 2021 yılında 31 bin fidanı daha toprakla buluşturduk. Toplam fidan sayımız 90.500’e ulaştı. Orman yangınları için yaptığımız 50 bin fidanlık bağışımız da toprakla buluşacağı günü bekliyor. Ülkemizi yeniden yeşertmek için desteğe devam edeceğiz.

Çalışmalarımız takdir görüyor

Sürdürülebilirlikteki başarılarımızın sınırlarımızın dışında da takdir görmesi, bizim bu konudaki motivasyonumuzu daha da artırıyor. 2021, bu yolda attığımız adımların ses getirdiği bir yıl oldu. Uluslararası Derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafından hazırlanan ve sektörlerinde çevre, sosyal ve yönetişim performansları en iyi şirketlerin listelendiği Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesinde (The Sustainability Yearbook 2021) yer almanın mutluluğunu yaşadık. Dünya genelinde, 61 sektörde 7 bin şirketin değerlendirildiği listede, ilk 631 şirket arasında yer aldık. Gıda ürünleri (food products) kategorisindeki global 20 şirket arasında da ilk ve tek Türk şirketi olma başarısı gösterdik. Dünya genelinde, alanında en prestijli platformlar arasında gösterilen 2022 edie Sürdürülebilirlik Liderleri Ödülleri’nde finale kalmayı başaran tek Türk şirketi olarak beş kategoride birden ülkemizi temsil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödüllerinde Su Yönetimi Kategorisi’nde “Sürdürülebilir İş Modeli”yle ödül aldık. Ülker Bisküvi olarak, ortaya koyduğumuz başarılı finansman modeliyle 2021 Türkiye Bonds&Loans Ödüllerinde “Yılın Sendikasyon Kredisi Anlaşması” ve “Yılın Kurumsal Finansman Ekibi” kategorilerinde iki ödül birden kazandık.

Önem Gıda Ülker bünyesinde

Dünyanın dört bir yanındaki 100’ün üzerinde ülkeye ihracatımızla 9 binden fazla çalışanımızla Türkiye’de dokuz, yurt dışında dört olmak üzere 13 fabrikamızla üretmeye devam ediyoruz. Uzun yıllardır yarı mamul tedariki gerçekleştirdiğimiz Önem Gıda’yı Yıldız Holding’den satın aldık. Böylece, çikolata ve unlu mamullerdeki tüm üretim sürecini, uçtan uca şirket bünyesinde toplayarak, ihracat ve sürdürülebilir büyüme stratejisi kapsamında önemli bir adım attık.

Türkiye’nin Lovemark’ı Ülker tüketicisinin desteğiyle büyüyor

Tüketicilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine uygun ürünler geliştirerek, pazarı anlamak için kullandığımız araçları yeniliyor, geliştiriyor ve yenilikçi yaklaşımlarla karar süreçlerimizi besliyoruz. Bu çabalarımızın bir sonucu olarak; MediaCat-Ipsos iş birliğiyle “Türkiye’nin Lovemark’ları 2021 Araştırması”nda Atıştırmalık kategorisinde zirvenin sahibi olduk. Türk tüketicisinin en sevdiği markaları belirleyen araştırmada elde ettiğimiz bu başarıda, tüketicilerimizle kurduğumuz güçlü ve duygusal ilişkinin büyük payı var. Paydaşlarımızın da desteğiyle değer zincirimizin vazgeçilmez halkalarının tamamına dokunarak; topraktan çiftçiye, çalışanlarımızdan müşterilerimize uzanan yelpazede Ülker markasını büyütmeye devam edeceğiz. Bu yolculukta eşlik eden, destek veren tüm paydaşlarımıza, çalışanlarımıza, tüketicilerimize teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Mete Buyurgan
CEO