Main Navigation Section Navigation Main Content
Lütfen en az 3 karakter giriniz.

İştirakler

Ülker Çikolata San. ve Tic. A.Ş. (91.7%)

Sahip olduğu, üretim ve pazarlama yetkinlikleriyle Türkiye çikolata pazarının yenilikçi ve öncü şirketi olan Ülker Çikolata, bu özellikleriyle sektörün lideri kimliğini de taşıyor.

Modern çikolata üretimine 1972 yılında başlayan Ülker Gıda, 1976 yılında çikolatayı kalıplı olarak yapabilmek amacıyla 2 adet kalıplamalı üretim hattı yatırımı gerçekleştirdi ve dolgulu ürünler üreterek, Türkiye pazarına tanıttı. 1982 yılında yeni bir çikolata fabrikası kurarak ürün kapasitesini ve çeşitlerini artırdı. 1991 yılında ise Ülker Çikolata Sanayi A.Ş. kurularak, bütün çikolata üretimi bu şirket altında toplandı.

Ülker Çikolata, İstanbul Sanayi Odası'nın 2015 yılı verileriyle yaptığı Türkiye'nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 74. sırada yer aldı. Ülker Çikolata, İstanbul Topkapı'da yıllık 223 bin ton üretim kapasitesine sahip 3 fabrikasında 1000 çalışanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. 26.742 m2'lik alan üzerine kurulan fabrikalar, toplam 67.745 m2 kapalı alanda üretim yapıyor.

Solid çikolata, çikolata kaplamalı ürünler, krem çikolata, ikramlık çikolata ve toz kakao kategorilerinde, Ülker ve Alpella markaları altında 400'den fazla çeşit üreten şirketin en tanınmış markaları arasında Ülker Çikolatalı Gofret, Çokokrem, Metro, Albeni, Çokonat, Dido, Cocostar ve Caramio bulunuyor.

ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000: Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, BRC, OHSAS 18001: İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 14001: Çevre Yönetim sistemi ve TSE belgelerine sahip olan Ülker Çikolata AIB (American Institute of Baking) belgesini de almıştır.

Ülker Çikolata Sanayi A.Ş, tüketici istek ve beklentilerine, bilim ve teknolojideki hızlı gelişime çabuk uyum sağlayacak alt yapı, bilgi, beceri ve tecrübeye sahip bir şirket kimliği taşıyor. Şirketin faaliyeti pazarlama ve yatırım departmanlarının satış şirketleriyle beraber sinerji yaratan bir ekip çalışması ile yapılıyor.

Ülker Çikolata'nın geniş ürün yelpazesi, büyük ve gelişmiş makine-tesis parkına sahip olmasını zorunlu kılıyor. Kullanılan ileri teknoloji ile üretim proseslerinin tamamına yakını otomasyon sistemiyle yönetiliyor. Üretim hatlarının yanı sıra, lojistik destek sağlayan kolileme, koli taşıma, paketleme ve depolama sistemleri de otomasyon sistemi içinde yerini alıyor.

Ülker Çikolata'da, üretim prosesleri kadar Ar-Ge çalışmaları da önemli bir yer tutuyor. Ar-Ge sorumluluğunda yapılan işler şöyle sıralanıyor: Yeni ürün projelerinin hayata geçirilmesi, ürün kalitesi ve/veya standartlarının iyileştirilmesi, yeni hammadde, proses ve teknolojilerin araştırılması ve uygulamaya alınması, hammadde, ve proses standartlarının belirlenmesi ile mevcut olanlarının iyileştirilmesi. Bu iyileştirmelerin Türk Gıda Mevzuatı, Avrupa Topluluğu Gıda Mevzuatı, ihracat yapılan ülkelerin gıda mevzuatları ile çevre yasalarını dikkate alarak sağlıklı beslenme kuralları gözetilerek yapılması.

Ülker Biskuvi Sanayi A.Ş

Biskot Bisküvi San. ve Tic. A.Ş. (73.9%)

Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nde dört ayrı fabrikada faaliyet gösteren Biskot Gıda, 1999 yılından bu yana Ülker Bisküvi’nin iştirakleri arasındadır.

1986 yılında Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nde Karsa Bisküvi Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. olarak bisküvi alanında faaliyet göstermek üzere kurulan şirket, 1999 yılında Ülker ile ortaklığa giderek Biskot Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanını almıştır.

Biskot 2015 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 121. sıradadır.

Biskot, üretim faaliyetlerini sahip olduğu ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, BRC ve IFS sertifikaları ile sürdürmektedir.

Biskot faaliyetlerini, bisküvi, gofret, kraker, çikolata kaplamalı ürünler ve kek üretimi alanlarında beş ayrı fabrikada 450 ürün çeşidi ile sürdürmektedir. Şirketin bu ürün yelpazesinin içinde yurt içinde “süper market markası” olarak anılan ürünler de bulunmaktadır.

Toplam 217.000 m²’lik alanda 3.200 çalışan ile yıllık yaklaşık 230.000 ton üretim kapasitesine sahip olan Biskot; Halk ve Karsa markalı ürünlerinin tüm Türkiye’ye dağıtımını üstlenen satış teşkilatlarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Biskot Gıda’nın ürün portföyünde pötibör-finger-piknik, bebe, kremalı ve sandviç bisküvi, çikolata kaplamalı bar, çikolatalı gofret, rulokat, çokomel, krem çikolata, spesiyal bisküvi, ikramlık çikolata, kraker ve kaplamalı pasta kategorisindeki ürünler bulunmaktadır.

Biskot Gıda’da kendi ürünlerinin dışında, Ülker, Halk ve Karsa markalarının yanı sıra “özel etiket” olarak dört ayrı fabrikada kraker, marshmallow gofret, çikolata ve çikolata kaplamalı ürünlerin üretimine devam edilmektedir.

Godiva

Dünyanın lider premium çikolata markası Godiva, Aralık 2007’de yapılan satış anlaşmasının ardından, 18 Mart 2008 tarihinde resmen satın alınmıştır.

1926 yılında Brüksel’de çikolata ustası Joseph Draps tarafından Lady Godiva’nın efsanevi hikâyesinden ve kişiliğinden esinlenilerek kurulan Godiva, 80 yılı aşkın süredir birinci sınıf çikolata üretmektedir. Tüm dünyada yaklaşık 601 butik ve 10.000 satış noktası ile hizmet veren markanın premium çikolatalardan bisküvilere, kahveden kakaoya, kek ve çikolatalı barlardan çikolatalı içeceklere kadar uzanan, 60’tan fazla ürün gamı bulunmaktadır.

ABD’deki ilk butiğini 1972 yılında New York’ta Beşinci Cadde’de açan Godiva, halen ürünlerini Kuzey Amerika, Japonya, Pasifik Kuşağı ve Avrupa’yı kapsayan dört ana coğrafyada çikolata severlerin beğenisine sunmaktadır.

Ülker Bisküvi’nin %12,95 payla iştirak ettiği Godiva Belgium BVBA ve %18,35 etkin payla iştirak ettiği G-New Inc. (Godiva NewYork) ile kuruluşundan bu yana dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler markası Godiva’yı yöneten Godiva Chocolatier Inc., 2008 yılında 850 milyon ABD dolarıyla Türkiye’nin en büyük yurt dışı satın alımı sonrası Yıldız Holding bünyesine geçmiş ve 10 yılda gerçek bir başarı hikâyesine imza atmıştır. Silivri Fabrikası, Godiva Masterpiece çikolatalarının üretim üssü haline gelmiştir.

Hi-Food For Advanced Food Industries (S.A.E.) (51.4%)

Hi-Food For Advanced Food Industries (“Şirket”) 15 Ocak 2004 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı Mısır’da bulunan fabrikada piyasaya ve bölge ülkelerine ihracat yapmak üzere çikolata, şeker ve gıda ürünlerinin üretimi, paketlenmesi ve satışıdır.

Food Manufacturers Company (55%)

Food Manufacturers Company (“Şirket”) 25 Ocak 2000 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı Suudi Arabistan’da bulunan fabrikada piyasaya ve bölge ülkelerine ihracat yapmak üzere bisküvi, kek, çikolata, ürünlerinin üretimi, paketlenmesi ve satışıdır.

Hamle Company Ltd. LLP (100%)

2017 yılında Yıldız Holding A.Ş.’nin %100 sahibi olduğu Maia International B.V.’den satın alınmıştır. Kırgızistan’da bulunan fabrikada piyasaya ve bölge ülkelerine ihracat yapmak üzere bisküvi, kek ve kaplamalı çikolata üretimi yapılmaktadır.

Amir Global (100%)

Ülker Bisküvi, 2017 yılında stratejisine paralel olarak United Biscuits Limited ürünlerinin Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika dağıtım üretim haklarına sahip olan Amir Global Trading FZE’nin tek pay sahibi olan UI Mena BV şirketini satın almıştır.