Main Navigation Section Navigation Main Content
Lütfen en az 3 karakter giriniz.

Dünya'nın Bisküvi Üreticisi Ülker'in Sektörün İlkleri

İlk bisküviyi ürettiği 1944’ten bu yana pek çok ilke imza atan Ülker, bu vizyonerliği sayesinde hem kategorisinin liderliğini üstlendi hem de gıda sektörünün dünya seviyesinde rekabetini sağlayacak çalışmalara imza attı.

1944 yılında Ülker markalı ilk ürün olan pötibör bisküvi üretildi. İlk ürün olan pötibör hala tüketicinin en sevdiği ürünlerden.

  • 1972 yılında modern çikolata fabrikası yatırımı başladı ve bu fabrika 1974 yılında Ülker markalı ilk çikolatayı üretti. Ülker sadece bisküvi değil aynı zamanda çikolata markası oldu.
  • 1991 yılında çıkartılan Ülker Biskrem, ilk dolgulu bisküvi olarak, piyasa çıktığı anda ‘olay’ oldu. Öyle ki ilerleyen yıllarda güçlü Ülker markasının yanında Biskrem tek başına rüştünü ispatlamayı başardı.
  • Ülker, Türkiye’de çikolata üretimini fabrikasyon olarak gerçekleştiren ilk kuruluş olmanın yanı sıra, dolgulu çikolatayı da üreten ilk Türk şirketi oldu.
  • Türkiye'de üretim ve satışı mevcut gıda işleme markaları içerisinde ilk Türk Standartları Enstitüsü standardı ve ISO 9002 belgesini alan şirket oldu.
  • Dünya Kakao Vakfı’na üye olan ilk Türk şirketi oldu.
  • 2015 yılında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren ilk gıda şirketi oldu.
  • Topkapı Çikolata fabrikamız ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi sertifikasını alarak pladis Grubu’nun sertifika alan ilk fabrikası oldu.

Ülker markası, 70 yıl önce “her zaman ulaşılabilir”, “yeniliklerle dolu”, “mutluluk getiren” bir marka olma hedefiyle doğdu. Bünyesindeki tüm markaların toplumun hafızasında lezzet, mutluluk ve beslenme kavramlarıyla özdeşleşmesi için çalışmaları halen devam ediyor. Ülker markaları ve ürünleri müşterilerin hayatlarını zenginleştiriyor.

Ülker markası ait olduğu Yıldız Holding’in iş alanlarına, faaliyetlerine ve diğer markalarına da değer katıyor. Kurucu marka olma niteliği taşıyan Ülker markası çatısı altında 49 kategoride, 300'den fazla alt markayla, bisküviden çikolataya, şekerlemeden sakıza, sıvı yağdan içeceğe kadar pek çok ürün çeşidi bulunuyor. Ülker markalı ürünler, kaliteden asla ödün vermeden, hep ileri teknolojileri kullanılarak, dünyadaki gelişmeler yakından takip edilerek üretiliyor ve tüketicilere ulaştırılıyor.

İlk yıllardan bu yana kaliteyi ön planda tutan ve Türk damak tadına saygı duyan yaklaşım, dağıtım ağının gücü ve iletişime verilen önem Ülker markasının bugün geldiği noktada önemli bir yere sahip oldu. 1950'li yıllardan itibaren radyo reklamlarıyla başlayan ve bir kurum önceliği haline gelen marka iletişimi, Ülker markasının bugünkü konumuna gelmesinde önemli bir rol oynadı. Ülker adı, kuruluş yıllarında olduğu gibi bugün de ürünün garantisi sayılıyor. Müşteri odaklı bir yaklaşımı her zaman ön planda tutan Ülker, her yıl yapılan marka araştırmalarında tüketicilerin en beğendiği ve kendine yakın hissettiği markalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Sadece Ülker değil, Dankek, Çamlıca, Bizim, Biskrem, Cola Turka markaları da kendi kategorileri içinde en beğenilen markalar arasında yer alıyor. IPSOS ve Mediacat Dergisi’nin işbirliği ile yapılan son araştırmada, Ülker kategori bağımsız tüketicilerin en samimi bulduğu marka olurken, alt markası Biskrem de pek çok markayı geride bırakarak bisküvi kategorisinde en samimi üçüncü marka olmayı başardı. Ülker'in en fazla öne çıkan özelliği ise tüketicileri tarafından “güvenilir marka” olarak tanımlanmasıdır.

Ülker’in liderlik anlayışı faaliyet gösterdiği gıda sektörünün gelişimine ve küresel sürdürülebilirlik gündemini oluşturan Birleşmiş Milletler Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkı sağlamayı da kapsıyor. Özgün sürdürülebilirlik anlayışımızla yenilikçi sürdürülebilirlik uygulamalarının yaygınlaşmasını teşvik ederek sektörümüzün geleceğine rehberlik etmeyi hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik performansını değerlendiren endekslerde yer alarak yaptığımız çalışmaları tescillendiriyoruz. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerimizi 2016 yılında da korurken, FTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nde ilk kez yer aldık.

14 ülkede 72 fabrikadaki üretim ve 100’den fazla ülkeye yapılan ihracat ile Ülker bugün Türkiye dışında tüm dünyada tanınan bir marka konumunda. Ülker bu özelliğiyle yabancı markaların da Türkiye'de stratejik ortaklık için tercih ettiği bir marka. 2005 yılında dünyaca ünlü kahvaltılık gevrek üreticisi Kellogg's ile yapılan anlaşma ile Ülker, Kellogg's markasının yanına adını yazdıran dünyadaki tek marka oldu.

Endüstride Mükemmellik Ödülü Jürisi, 2015 yılında Ülker Çikolata Fabrikası’ndaki “Yıldız Mükemmellik Yolu” uygulamalarını yerinde gözlemledi. İncelemeler sonucunda, Ülker Çikolata’nın sadece üretimde mükemmellik altyapısını kurmakla kalmadığını, mükemmellik olgusunu kurum kültürünün temel bir parçası haline getirdiğini de gördü. Bu çalışmalar, Ülker Çikolata’ya bu önemli ödül platformunda Türkiye birinciliğinin de yolunu açtı. Ülker Çikolata hem Türkiye’de hem de yurtdışında mükemmellik arayışındaki birçok şirket için başarılı bir örnek olacak.

Ülker yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük bisküvi üreticilerinden biri olarak gıda sektörünü hep daha ileriye taşıma, her zaman daha lezzetli, kaliteli ve sağlıklı ürünler üretme gayesiyle inovasyon yapan ve gıda, sağlık ve beslenme araştırmalarına verdiği destekle lider bir şirket olmanın sorumluluğunu yerine getirmek için çalışıyor.

Ülker Bisküvi, Avrupa’da beslenme, gıda teknolojileri, gıda ve çevre güvenliği konularında yürütülen bilimsel çalışmalara katılmak amacıyla Haziran 2007 itibarıyla Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü Avrupa (ILSI Avrupa) üyesi oldu. ILSI üyeliğimiz ile ilgili en temel hedefimiz; uluslararası bilimsel çalışmaları yakinen takip edebilmek ve uluslararası iletişim ağımızı genişletmek olacak.

Ülker, ILSI Avrupa üyeleri arasında ilk ve tek Türk şirketi konumunda. ILSI’deki temel misyonumuz özellikle üniversitelerimizin bu çalışmalarda yer alarak ülke yararına, dolayısıyla da faaliyette bulunduğumuz gıda ve gıdanın önemli bir tamamlayıcısı olan ambalaj sektörlerindeki stratejilerimizi destekleyecek projelere bilimsel kaynak temin etmek.

EUFIC Logo


ILSI Avrupa, kamu yararına olan ve endüstri, hükümet ve akademi dünyasının ilgisine tutarlı ve güvenilir bilimsel cevaplar sunmayı; bilimsel bilgiyi mümkün olduğunca çok kişiye yaymanın yanı sıra endüstri, devlet ve akademik çevreden bilim eksperlerinin işbirliği içerisinde çalışmasını destekliyor.

Ülker Bisküvi ile 2015 yılından bu yana tüketicinin beslenme ve besin güvenilirliği bilincinin artmasına, dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmesine yardımcı olan Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (EUFIC)’in üyesiyiz.

Ülker olarak Ar-Ge çalışmalarımızda akademik işbirliği ve üniversitelerden destek alınmasına önem veriyoruz. Çatı şirketimiz Yıldız Holding ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında, akademik ve endüstriyel kalkınmada öncü rol üstlenecek kapsamlı bir protokol imzalandı. Protokol sayesinde, lisansüstü eğitim çalışmaları, Ar-Ge projeleri ve üniversite-sanayi işbirliğinde yeni ufuklar açacak ortak akademik çalışmaların yürütülmesi hedefleniyor.