Main Navigation Section Navigation Main Content
Lütfen en az 3 karakter giriniz.

Şirket İçi İnovasyon Kültürü

Sürdürülebilir ve karlı büyümeyi sahip olduğumuz inovasyon kültürümüzle sağlıyoruz. Sadece ürünlerimizde değil değer zincirimizin her noktasında sürdürülebilirlik için inovasyonun şart olduğuna inanıyoruz. Bu bilinçle şirket içinde inovasyon kültürünün “her zaman daha iyiye” mottosuyla geliştirilmesi üzerine çalışıyoruz.

Yenilikçi fikirlerin çoğalması için ideal ortamın katılımcılığı esas alan bir çalışma ortamı olduğuna inanıyoruz. “Biz kültürü”nün önemli bir parçası olarak açık bir inovasyon kültürünü benimsiyoruz. Buna uygun olarak, inovasyon süreçlerimize tüketicilerin yanı sıra her birim ve seviyeden tüm çalışanları dahil ediyoruz. Akıl Küpü sistemimiz aracılığıyla 1990 yılından bu yana çalışanlara, faaliyetlerimizle ilgili iyileştirme ve önerilerini paylaşma fırsatı sunuyoruz.

Benzer şekilde, Yıldız Holding’in “İnovasyon, İlham ve Fikir Platformu” Idea Stars aracılığıyla çalışanlarımıza fikirlerini paylaşma ve hayata geçirme fırsatı sunuyoruz. Böylece, çalışanlarımız süreçlerden iş modeline kadar farklı fikirlerine hayat vermek ve sorunlara çözüm bulabilmek için düşüncelerini paylaşabiliyor. Ayrıca, çalışanlarımız Idea Stars altında sunduğumuz “çağrı”lar altında yarışarak belirli ödüller kazanabiliyor.

Sürdürülebilir ve karlı inovasyonlara ulaşma yolculuğunda rehberlik edecek başucu kitabımız Innobook ile de inovasyon kültürünün daha da yaygınlaştırılmasını ve içselleştirilmesini destekliyoruz. Innobook’umuzla başarı için kültürümüzün üzerinde inşa ettiğimiz güçlü insan kaynağı, bunları destekleyen süreçlerimiz ve altyapılarımızı da geliştirmeye ve sürekli iyileştirmeye devam ediyor olacağız.

2011 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl planlamalarına katıldığımız “İnovasyon Günleri” ile de kendimizi ve kategorimizi yeniden keşfetmeyi ayrıca tüketicilerimizi bugünden daha mutlu edecek geliştirmeleri yapmaya devam etmeyi planlıyoruz. “Gücümüzü değişimden alırız” değerimize uygun bir şekilde 2016 yılındaki temayı “İnovasyon bir yaşam biçimidir” olarak belirledik. İnovasyon günleri kapsamındaki etkinliklerde, ürün kategorisinde yarışan projeler aracılığıyla, Grup şirketleri ürün geliştirme çalışmalarına dâhil olma fırsatı yakalıyor. Ayrıca, çalışanlarımıza farklı sektörlerden liderlerin ilham verici konuşmalarını çevrimiçi takip etme olanağı sağlıyoruz. Benzer şekilde, en iyi iş uygulamalarının paylaşılmasını sağlayan “Senenin ve Kalitenin Yıldızları” etkinliğinde yeni ve farklı fikirlerin hayata geçirilmesini teşvik etmek amacıyla “İnovasyon” kategorisi altında kazanan projeleri ödüllendiriyoruz. Bunun gibi etkinlikler sayesinde inovasyon kültürünün gelişmesine ile çalışan memnuniyeti ve motivasyonunun arttırılmasına katkıda bulunuyoruz.

Hep daha iyiye gitmek için ürün geliştirmenin yanı sıra üretim süreçlerimizi de sürekli geliştirmenin yollarını arıyoruz. Operasyonel mükemmellik çalışmaları doğrultusunda iş yürütme sistemimizi düzenli olarak irdeleyerek eksik olan noktaları tamamlamak, var olan basamakları ise daha etkili hale getirebilmek için çalışıyor ve süreç yönetimi eğitimleri düzenliyoruz. Kalitede Sıfır Hata hedefi ile tüketici beklentilerini en üst seviyede karşılamayı ve müşteri memnuniyetini sürekli olarak artırmayı ilke ediniyoruz. Tüketici bildirimlerini titizlikle inceleyerek gerekli düzeltici faaliyetleri yapıyoruz. Öte yandan tedarikçilerle iş birliği yapılarak kalite kaynaklı problemlerin, henüz oluşmadan kaynağında önlenmesi için inceleme ve test çalışmaları uyguluyoruz.

Çikolata fabrikamız, iki yıldır uyguladığımız Yıldız Mükemmellik Yolu çalışmalarıyla, Avrupa’nın en prestijli işletme okullarının düzenlediği “Endüstride Mükemmellik Ödülü 2015” (Industrial Excellence Award) yarışmasının Türkiye birincisi oldu.

Endüstride Mükemmellik Ödülü Jürisi Ülker Çikolata Fabrikası’ndaki “Yıldız Mükemmellik Yolu” uygulamalarını yerinde gözlemledi. İncelemeler sonucunda, Çikolata’nın sadece üretimde mükemmellik altyapısını kurmakla kalmadığını, mükemmellik olgusunu kurum kültürünün temel bir parçası haline getirdiğini de gördü. Bu çalışmalar, Ülker Çikolata’ya bu önemli ödül platformunda Türkiye birinciliğinin de yolunu açtı. Ülker Çikolata hem Türkiye’de hem de yurtdışında mükemmellik arayışındaki birçok şirket için başarılı bir örnek olacak düzeyde.